Uchwała nr VI/35/03Rada Gminy Osiez dnia 28 lipca 2003W sprawie zmiany Statutu Gminy OsieNa podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

Uchwała nr VI/35/03
Rada Gminy Osie
z dnia 28 lipca 2003


W sprawie zmiany Statutu Gminy Osie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:



RADA GMINY UCHWALA:

§ 1
 
1. W Statucie Gminy Osie, stanowiącym załącznik do Uchwały Nr IV/26/03  Rady Gminy Osie z dnia 30 kwietnia 2003 r. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Osie wprowadza się następujące zmiany:
1/ w §12 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
 
     "2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, udostępnia się na wniosek zainteresowanego,      skierowany do właściwego organu.
     3. Udostępnienie następuje w obecności pracownika Urzędu Gminy i polega na umożliwieniu przeglądania dokumentów i robienia z nich odpisów. W przypadku istnienia możliwości technicznych, na wniosek zainteresowanego, po pokryciu przez niego kosztów, sporządza się kserokopię dokumentu”.
 
2/ § 15 otrzymuje brzmienie: 
    
„ § 15 . Rada jest organem stanowiącym i kontrolnym Gminy”
3/ po art. 21 dodaje się art. 21a. w brzmieniu :
     „ § 21a. Na posiedzenia Rady Przewodniczący zaprasza sołtysów.
             Sołtysi mogą zabierać głos na sesji, nie mają jednak prawa do udziału w głosowaniu”.
4/ po § 55 dodaje się §  55a  do 55j w brzmieniu:
     „ § 55a. Członkowie Komisji Rewizyjnej podlegają wyłączeniu od udziału w sprawach, w których mogłoby powstać podejrzenie o ich stronniczość lub interesowność. O wyłączeniu Przewodniczącego Komisji decyduje Rada, zaś o wyłączeniu członków Przewodniczący Komisji. Ewentualne spory na tym tle rozstrzyga Rada.
     § 55b. Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrole:
1) kompleksowe, obejmujące całokształt działalności kontrolowanego podmiotu lub obszerny zespół działań tego podmiotu;
2) problemowe,  obejmujące wybrane zagadnienia, stanowiące fragment działalności kontrolowanego podmiotu;
3) sprawdzające, mające na celu ustalenie, czy wyniki poprzednich kontroli zostały uwzględnione w działaniach skontrolowanego podmiotu.
     § 55c.1. Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrole w zakresie ustalonym w jej planie pracy, zatwierdzonym przez Radę.
              2. Rada może zlecić Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli nie ujętej w planie, o którym mowa w ust. 1.
     § 55d.1. Postępowanie kontrolne przeprowadza się w sposób umożliwiający bezstronne i rzetelne ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności kontrolowanego podmiotu.
               2. Jako dowód w postępowaniu mogą być wykorzystane w szczególności dokumenty, wyniki oględzin, zeznania świadków, opinie biegłych, wyjaśnienia  i oświadczenia przedstawicieli podmiotu kontrolowanego.
     § 55e. 1. Postępowanie kontrolne przeprowadza się w sposób umożliwiający bezstronne  i rzetelne ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności kontrolowanego pomiotu.
                   2. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyznacza kierownika zespołu kontrolowanego, który dokonuje podziału czynności między kontrolujących.
                   3. Kontrole przeprowadzane są na podstawie pisemnego upoważnienia wydanego przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, określającego podmiot w stosunku do którego ma być przeprowadzona kontrola, jej zakres, czas trwania oraz osoby wchodzące w skład zespołu kontrolnego. 
                   4. Kontrolujący są zobowiązani, przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, do okazania upoważnienia, o którym mowa w ust. 3, kierownikowi podmiotu kontrolowanego lub innej uprawnionej osobie.
     §  55f. 1. Kierownik kontrolowanego podmiotu jest zobowiązany zapewnić warunki i środki dla prawidłowego przeprowadzenia kontroli.
               2. Kierownik kontrolowanego podmiotu jest zobowiązany w szczególności do przedłożenia, na żądanie kontrolujących, dokumentów i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia kontroli oraz umożliwienia kontrolującym wstępu do obiektów i pomieszczeń kontrolowanego podmiotu. 
               3. W przypadku odmowy wykonania przez kierownika obowiązków, o których mowa w ust. 1 i ust. 2, jest on zobowiązany do niezwłocznego złożenia pisemnego wyjaśnienia w tym zakresie na ręce osoby kontrolującej.
     § 55g. 1. Kontrolujący sporządzają z przeprowadzonej kontroli protokół pokontrolny obejmujący w szczególności:
1/nazwę i adres kontrolowanego podmiotu;
2/imiona i nazwiska kontrolujących oraz kierownika podmiotu kontrolowanego;
3/datę rozpoczęcia i zakończenia czynności kontrolnych;
4/określenie zakresu kontroli i okresu jakiego ona dotyczy;
5/przebieg i wynik czynności kontrolnych, a szczególności wskazanie nieprawidłowości w działalności kontrolowanego podmiotu oraz dowodów potwierdzających ustalenia zawarte w protokole;
6/datę i miejsce podpisania protokołu;
7/podpisy osób kontrolujących i kierownika kontrolowanego podmiotu lub adnotację o odmowie  podpisania protokołu z podaniem przyczyn odmowy;
8/ewentualne wnioski dot. sposobu usunięcia nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli.
            2. Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach, z których po jednym otrzymują Przewodniczący Rady, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz kierownik kontrolowanego podmiotu.
     § 55h. W przypadku odmowy podpisania protokółu przez kierownika kontrolowanego podmiotu, jest on zobowiązany w terminie 3 dni od dnia odmowy,  do przedłożenia Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej  pisemnego wyjaśnienia przyczyn odmowy.
     § 55i. Kierownik kontrolowanego podmiotu jest uprawniony do przedłożenia Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej, w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu, uwag dotyczących kontroli i jej wyników.
     § 55j. Komisja składa Radzie, w terminie do dnia 31 marca każdego roku roczne   sprawozdanie ze swej działalności w roku poprzednim.
Sprawozdanie powinno zawierać w szczególności:
1) liczbę, podmiot, miejsce, rodzaj i czas przeprowadzenia kontroli;
2) określenie najważniejszych nieprawidłowości wykrytych w toku kontroli.”
 
5/ Rozdział 6 otrzymuje brzmienie:
„Pracownicy samorządowi  
     § 80.W Urzędzie Gminy w Osiu na podstawie mianowania można  zatrudnić pracowników na stanowiskach kierowników referatów .
     § 81. 1.  Wójt jest pracownikiem samorządowym. Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta z wyjątkiem ustalania wynagrodzenia dokonuje Przewodniczący Rady Gminy.
             2.Przewodniczący Rady wydaje Wójtowi polecenia wyjazdu służbowego oraz zawiera z nim umowy na korzystanie z pojazdu prywatnego do celów służbowych.”
6/ dodaje się Rozdział 7 o brzmieniu:
                                                           „Postanowienia końcowe
     § 82. Jednostki organizacyjne pozostające w strukturze Gminy gospodarują częścią majątku Gminy , wyodrębnionego funkcjonalnie w celu zaspokajania potrzeb wspólnoty samorządowej.
     § 83. 1. Kierownicy jednostek organizacyjnych , o których mowa w § 82 , działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Wójta .
             2. Rada uchwala statuty gminnych jednostek organizacyjnych .
     § 84. W sprawach nieuregulowanych Statutem mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy prawa .
 
§ 2
 
Traci moc Uchwała nr XIV/87/2000 Rady Gminy w Osiu z dnia 28 marca 2000 roku w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy do wykonywania niektórych czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Przewodniczącego Zarządu Gminy.
 
 
§ 3
 
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy
mgr Roman Waśkowski
 


Pliki do pobrania:
Uchwała VI/35/03 str. 1 (161kB) jpg  
Uchwała VI/35/03 str. 2 (215kB) jpg
Uchwała VI/35/03 str. 3 (120kB) jpg
 
U z a s a d n i n i e  
 
Przedstawione  zmiany Statutu Gminy zawierają uwagi Wydziału Prawnego i Nadzoru Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy do zapisów zawartych w uchwale z dnia 30 kwietnia 2003 r. nr IV/26/03. w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Osie.
 

metryczka


Opublikował: Dominik Ziółkowski (13 kwietnia 2005, 10:05:24)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1382