Zarządzenie nr 85/08Wójta Gminy Osiez dnia 14 sierpnia 2008w sprawie dokonania zmian w zarządzeniu Nr 4/07 z dnia 4 stycznia 2007 dotyczącego wprowadzenia zasad polityki rachunkowości.

Zarządzenie nr 85/08
Wójta Gminy Osie
z dnia 14 sierpnia 2008


w sprawie dokonania zmian w zarządzeniu Nr 4/07 z dnia 4 stycznia 2007 dotyczącego wprowadzenia zasad polityki rachunkowości.

Na podstawie § 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. z dnia 29 kwietnia 2008 r. Nr 72 poz. 422) zarządza się co następuje:

§ 1.1. W załączniku nr 3b – Budżet Gminy Osie - wykaz kont bilansowych - dodaje się:

Konto 290 – Odpis aktualizacyjny należności.

Konto to służy do ewidencji odpisów aktualizacyjnych należności.
Na stronie Wn konta 290 ujmuje się zmniejszenia wartości odpisów aktualizacyjnych należności, a na stronie Ma odpis aktualizacyjny należności.
Saldo konta 290 oznacza wartość odpisów aktualizacyjnych.

Konto 904 – Niewygasające wydatki – zmieni się zapis dot. zasad funkcjonowania konta.

Zapis do tego konta otrzymuje brzmienie:

Konto 904 służy do ewidencji niewygasających wydatków.
Na stronie Ma konta 904 ujmuje się:
1. wydatki jednostek budżetowych dokonane w ciężar planu niewygasających wydatków, na podstawie sprawozdań budżetowych, w korespondencji z kontem 225.
2. przeniesienie równowartości wydatków dokonanych z wyodrębnionych rachunków środków finansowych funduszy pomocowych objętych planem niewygasających wydatków w korespondencji z kontem 960.
3. przeniesienie niewygasających wydatków na dochody budżetu.

Na stronie Ma konta 904 ujmuje się wartości planu niewygasających wydatków.

Konto może wykazywać saldo do czasu zrealizowania planu niewygasających wydatków lub do czasu wygaśnięcia planu wydatków.

2. W załączniku 3a – Zakładowy plan kont Urzędu Gminy Osie - nadaje się brzmienie zapisów dotyczących funkcjonowania tych kont.

Konto 221 - "Należności z tytułu dochodów budżetowych"

Konto 221 służy do ewidencji należności jednostek budżetowych z tytułu dochodów budżetowych, z wyjątkiem należności zahipotekowanych ujmowanych na koncie 226..
Na stronie Wn konta 221 ujmuje się ustalone na dany rok budżetowy należności z tytułu dochodów budżetowych i zwroty nadpłat.
Na stronie Ma konta 221 ujmuje się wpłaty należności z tytułu dochodów budżetowych oraz odpisy (zmniejszenia) należności.
Na koncie 221 ujmuje się również należności z tytułu podatków pobieranych przez właściwe organy. Zapisy z tego tytułu mogą być dokonywane na koniec okresów sprawozdawczych na podstawie sprawozdań z ewidencji podatkowej (zaległości i nadpłaty).
Na koncie 221 nie ujmuje się należnych subwencji i dotacji zaliczanych do dochodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Ewidencja szczegółowa do konta 221 powinna być prowadzona według dłużników i podziałek klasyfikacji budżetowej, oraz budżetów których należności dotyczą..

Konto 221 może wykazywać dwa salda. Saldo Wn oznacza stan należności z tytułu dochodów budżetowych, a saldo Ma - stan zobowiązań jednostki budżetowej z tytułu nadpłat w tych dochodach.

Konto 226 - "Długoterminowe należności budżetowe"

Konto 226 służy do ewidencji długoterminowych należności lub długoterminowych rozliczeń z budżetem, a w szczególności należności z tytułu prywatyzacji oraz należności zahipotekowanych.
Na stronie Wn konta 226 ujmuje się ustalone należności z tytułu:
1) prywatyzacji, w korespondencji z kontem 015;
2) dochodów budżetowych przeksięgowanych do zahipotekowanych w korespondencji z kontem 221.
Na stronie Ma konta 226 ujmuje się:
1) równowartość mienia zwróconego przez spółki, w korespondencji z kontem 015, lub zlikwidowanego, w korespondencji z kontem 855;
2) ustanie hipoteki i przeksięgowanie należności do należności z tytułu dochodów budżetowych, w korespondencji z kontem 221.
Konto 226 może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość należności zaliczonych do
długoterminowych.

Konto 800 - "Fundusz jednostki"

Konto 800 służy do ewidencji równowartości majątku trwałego i obrotowego jednostki i ich zmian.

Na stronie Wn konta 800 ujmuje się zmniejszenia funduszu, a na stronie Ma - jego zwiększenia, zgodnie z odrębnymi przepisami regulującymi gospodarkę finansową jednostki.

Na stronie Wn konta 800 ujmuje się w szczególności:
1) przeksięgowanie, w roku następnym pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego, straty bilansowej roku ubiegłego z konta 860;
2) przeksięgowanie, pod datą sprawozdania budżetowego, zrealizowanych dochodów budżetowych z konta 222;
3) przeksięgowanie, w roku następnym pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego, rozliczenia wyniku finansowego z konta 820;
4) przeksięgowanie, w końcu roku obrotowego, dotacji z budżetu i środków budżetowych wykorzystanych na inwestycje z konta 810;
5) pokrycie amortyzacji podstawowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
6) różnice z aktualizacji środków trwałych;
7) wartość sprzedanych i nieodpłatnie przekazanych podstawowych środków trwałych i inwestycji.
8) pasywa przejęte od zlikwidowanych ( połączonych ) jednostek.
9) wartość środków obrotowych przekazanych w ramach centralnego zaopatrzenia.

Na stronie Ma konta 800 ujmuje się w szczególności:
1) przeksięgowanie, w roku następnym pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego, zysku bilansowego roku ubiegłego z konta 860;
2) przeksięgowanie, pod datą sprawozdania finansowego, zrealizowanych wydatków budżetowych z konta 223;
3) wpływ dotacji i środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji;
4) różnice z aktualizacji środków trwałych;
5) nieodpłatne otrzymanie środków trwałych i inwestycji.
6) aktywa przejęte od zlikwidowanych ( połączonych ) jednostek.
7) wartość środków obrotowych otrzymanych w ramach centralnego zaopatrzenia.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 800 powinna zapewnić możliwość ustalenia przyczyn zwiększeń i zmniejszeń funduszu jednostki. W przypadku prowadzenia scentralizowanej księgowości obejmującej różne jednostki, dla których ustala się odrębnie wynik finansowy i według odmiennych zasad dokonuje się jego podziału, ewidencję szczegółową prowadzi się również według poszczególnych jednostek.

Konto 800 wykazuje na koniec roku saldo Ma, które oznacza stan funduszu jednostki.



§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.



Wójt Gminy Osie
(-) Michał Grabski



Uzasadnienie

Rozporządzenie ministra Finansów w z dnia 15 kwietnia 2008 r. opublikowane w Dzienniku Ustaw w dniu 29 kwietnia 2008 r. nakłada obowiązek dostosowania zasad prowadzenia rachunkowości budżetu gminy oraz jednostek organizacyjnych w terminie 3 miesięcy od daty wejścia w życie rozporządzenia.






Do pobrania:
Zarządzenie Nr 85/08 pobierz>>> (83kB) pdf



metryczka


Opublikował: Ewa Reszka (28 sierpnia 2008, 11:42:57)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1972